8 najczęściej popełnianych błędów, które zagrażają bezpieczeństwu sieci

Bezpieczeństwo sieci w przedsiębiorstwach jest bardzo ważne – lekceważenie tej kwestii może przynieść katastrofalne skutki dla organizacji. Każdy pracownik może nieświadomie przyczynić się do tego, że firma straci ważne dane i będzie musiała zawiesić swoją działalność, narażając się tym samym na ogromne starty finansowe. To właśnie ludzki czynnik, a nie wadliwe oprogramowanie, jest w większości przypadków przyczyną ataków hakerów. Oto dziewięć najczęściej popełnianych błędów.

1. Social media
Pracownicy wykorzystujący media społecznościowe są bardziej efektywni i innowacyjni. Jednak często zdarza się, że udostępniają oni do social media różne poufne dane firmy, które nie powinny wyjść poza organizację. Bywa również tak, że nieświadomie korzystając z portali społecznościowych, stają się ofiarami ataków hakerów wykorzystujących specjalistyczne technologie do włamywania się do systemów firmowych.

2. Urządzenia mobilne
mobilneurzadzenia
Tak samo niebezpieczne jak social media mogą okazać się urządzenia mobilne. Popularny trend tworzenia organizacji w oparciu o środowisko BYOD sprawia, że przestrzeń osobista i świat korporacyjny przenikają się. Mobilny komputer firmowy staje się osobistym urządzeniem, trafiającym do różnych przestrzeni publicznych bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Dane nie są chronione, a dostęp do nich bardzo prosty – często nie potrzeba znać numerów i haseł, aby się włamać.

3. Phising
Phising to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia informacji. Dlatego tak ważne jest, aby nie otwierać wiadomości, linków czy załączników od nieznanych nadawców. Często na pierwszy rzut oka takie reklamy nie wyglądają groźnie, w rzeczywistości jednak kryją w sobie złośliwe oprogramowania. Podczas użytkowania sieci należy być czujnym, aby nie paść ofiarą ataków hakerskich.

4. Shadow IT
Shadow IT pozwala na kontrolowanie uruchamianych przez pracowników aplikacji w ramach firmowego systemu lub chmury. Wszystkie te programy nadzorowane są przez administratora, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci. Bywa jednak tak, że pracownicy samodzielnie wykorzystują zasoby informatyczne obsługiwane przez centrum, narażając firmę na niebezpieczeństwo.

bladpc5. Praca zdalna
Pracownik pracujący zdalnie łączy się z firmowym serwerem i transferuje pliki na swój lokalny dysk. Często też robi backup danych organizacji, wysyłając je w chmurę. Bardzo często zdarza się również, że komputer firmowy używany jest przez członków rodziny nieświadomych zagrożenia atakami hakerskimi.

6. Słabe hasła
Słabe czy złe hasło to żadne zabezpieczenie dla danych. Używanie tego samego hasła do wszystkich witryn i udostępnianie go innym użytkownikom to niedopuszczalny błąd – takie „zabezpieczenie” nie chroni. Hakerzy z łatwością złamią hasło i dostaną się do poufnych danych.

7. Uprawnienia
Zbyt dużo uprawnień na koncie i udostępnienie go wielu użytkownikom to potencjalne zagrożenie dla firmy. Administrator systemów IT ułatwia sobie w ten sposób pracę, jednak nieświadomie pozwala hakerom na przejęcie kontroli, ponieważ użytkownicy konta mogą przypadkowo stworzyć lukę w systemie.

8. Brak aktualizacji
aktualizacja
Aktualizacje oprogramowań służą temu, aby działały one skuteczniej, sprawniej, szybciej oraz gwarantowały jeszcze większe bezpieczeństwo. Zaniedbanie tej kwestii również naraża komputer na zainteresowanie ze strony hakerów.

9. Wyłączanie zabezpieczeń
Administratorzy chcąc ułatwić dostęp do systemu dla pracowników często wyłączają zabezpieczenia. Narażają w ten sposób firmę na dostęp do danych niezaufanym osobom, które mogą wykorzystać je do własnych, niekoniecznie korzystnych dla firmy, celów.

Cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swoje narzędzia do hakowania. Bezpieczeństwo danych organizacji w dużej mierze zależy zatem od dobrej polityki bezpieczeństwa sieci. W celu jego zwiększenia istnieje konieczność zainstalowania w przedsiębiorstwach oprogramowania zabezpieczającego IT, jak również przeszkolić wszystkich pracowników w tym zakresie.