Ataki DDOS – czym są i jak się przed nim chronić?

Ataki DDoS są znane od wielu lat, jednak to w ostatnim roku ich popularność wzrosła ze względu na rozgłośnienie problemu przez media. Po serii licznych ataków zaczęły pojawiać się rozwiązania, które mają zapewnić skuteczną ochronę. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, czym są owe ataki i w jaki sposób można je powstrzymać oraz jak zabezpieczyć przed nimi przedsiębiorstwo.

Czym są ataki i DDoS i jakie są ich rodzaje?

Ataki DDoS, czyli Distributed Denial of Service przetłumaczyć można jako rozproszoną odmowę dostępu – to jedna z metod stosowanych do blokowania internetowych serwisów oraz łączy internetowych. Atak ten występuje w sytuacji, gdy komputer, na którym znajduje się dana strona WWW, dostaje tak ogromną liczbę zapytań, że przeciąża się i w efekcie nie radzi sobie z obsługą ruchu sieciowego. W rezultacie osoby, które wchodzą na zaatakowaną stronę dostają informację o braku dostępu do usługi. Ataki DDoS mogą występować w dwóch postaciach: jako atak wolumetryczny oraz atak aplikacyjny. Pierwszy z wymienionych polega na masowej wysyłce niechcianych danych na konkretny adres IP. Ogromna ilość napływających danych powoduje, że łącze internetowe nie jest w stanie przyjąć wszystkich danych. Z kolei atak aplikacyjny polega na wyczerpaniu zasobów informatycznych aplikacji internetowej takich jak pamięć lub moc obliczeniowa. Ten rodzaj nazywany jest również atakiem typu slow.

Atak DDoS – zagrożenie dla przedsiębiorstwa

Zablokowana witryna firmy przez atak DDoS oznacza dla niej duży uszczerbek na wizerunku. Wiele osób wchodząc na stronę, która się nie otwiera uznaje ją za nieaktualną i nie odwiedza jej ponownie. W przypadku sklepów internetowych atakowi mogą towarzyszyć również straty finansowe ze względu na zastój w sprzedaży. Najgorzej sytuacja prezentuje się w przedsiębiorstwach oferujących usługi online np. wirtualny dysk sieciowy. W tym przypadku firma oczywiście traci swój pozytywny image, jak również ponosi ogromne straty materialne spowodowane licznymi odszkodowaniami, których domagają się klienci. To właśnie z tych względów właściciele koncernów powinni zadbać o ochronę przed atakami DDoS. Należy pamiętać, że nie można wskazać zabezpieczenia dającego stuprocentową gwarancję ochrony, istnieje jednak wiele skutecznych środków obrony przed najbardziej popularnymi technikami ataków. Posiadając własny biznes warto wiedzieć, że aby dobrze zabezpieczyć firmę, konieczne jest ścisłe współdziałanie ekspertów od bezpieczeństwa IT.

Procedury zapewniające ochronę przed atakami DDoS

Podstawowym działaniem jest weryfikacja systemu operacyjnego przez specjalistów ds. bezpieczeństwa – w tym celu firmy powinny udostępnić kod źródłowy do weryfikacji. Kolejnym środkiem jest użycie zaszyfrowanego kodu, aby uniknąć zainfekowania całej sieci przez jeden przełącznik. Dzięki temu haker nie będzie mógł dokonać skutecznego ataku wobec innych przełączników, z tego względu iż w każdym z nich kod będzie zaszyfrowany inaczej. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu samych urządzeń w firmie poprzez zmianę domyślnego hasła, aktualizowanie oprogramowania czy zablokowania funkcji zdalnego zarządzania, które daje możliwość kontroli z innej lokalizacji.

Ochrona firmy przed atakami DDoS jest bardzo istotną kwestią, która pomoże zadbać o pozytywny wizerunek oraz finanse przedsiębiorstwa. Oprócz wprowadzenia wewnętrznych zmian, warto też skorzystać z możliwości outsourcingu zabezpieczeń, którymi zajmują się wyspecjalizowane firmy.