Chmura hybrydowa i jej znaczenie dla biznesu

Rozwiązania cloudowe stanowią doskonałą odpowiedź na problemy związane z elastycznością i zmiennym zapotrzebowaniem firm na moce obliczeniowe w związku z gromadzeniem i przetwarzaniem danych. Początkowo prym wśród tego typu rozwiązań wiodły chmury publiczne i prywatne, w ostatnim czasie na popularności znacznie zyskały i nadal zyskują chmury hybrydowe.

chmurahybrydowaTo kompromis pomiędzy chmurą publiczną a prywatną. Chmury hybrydowe przede wszystkim umożliwiają zachowanie wcześniejszych inwestycji w pamięci masowe, sieci, a także sprzęt komputerowy. Są pewnego rodzaju podstawą w budowaniu elastycznego środowiska IT, które oparte jest na posiadanych zasobach IT oraz usługach chmurowych.

Niektórzy giganci IT już kilka lat temu prognozowali, że przedsiębiorstwa będą stawiać na chmury hybrydowe. Przyczyn tego trendu doszukiwać się można w stałym dążeniu firm do optymalizacji procesów IT, a więc dostosowania rozwiązań IT do zmieniających się potrzeb biznesowych. Według badania przeprowadzonego przez firmę Forrester Research aż połowa ankietowanych przedstawicieli przedsiębiorstw uważa, że chmura hybrydowa umożliwia integrację procesów zarządzania wszystkimi usługami wykorzystywanymi w formie usług. Na takie rozwiązanie decydują się także ze względu na możliwość sprawnego monitorowania i optymalizacji kosztów, a także wydajność. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość łatwego przekazywania aplikacji biorąc pod uwagę różne środowiska cloud.

Istotną cechą platform chmury hybrydowej jest to, że umożliwiają wybór środowiska, w którym będą uruchamiane firmowe aplikacje, a także dowolność w ich przenoszeniu pomiędzy danymi środowiskami. Chmura hybrydowa stwarza także doskonałe warunki dla rozwoju aplikacji, dlatego tak często wykorzystywana jest przez zespoły developerskie. Doskonale sprawdza się także jako tymczasowe rozwiązanie, służące testowaniu aplikacji, analizie danych czy odzyskiwaniu strat wynikających z awarii. Równie efektywnie pod względem kosztowym sprawdza się z sytuacjach okresowych wzrostów. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze, biorąc pod uwagę budowanie infrastruktury prywatnej.

rozwiazaniacloudowePlatforma chmury hybrydowej to również sposób na przesunięcie nakładów czasowych i finansowych w zakresie napraw w stronę modelu dostarczania usług, czyli tego, co dla przedsiębiorstw najważniejsze. Coraz częściej mówi się także o chmurze hiper-hybrydowej, która stanowi jeszcze bardziej złożone i rozproszone środowisko – dzięki temu oferuje większą różnorodność oraz złożoność, co z kolei staje się przyczyną dodatkowych wyzwań dla przedsiębiorstw IT.

W związku z powyższymi argumentami nie sposób dziwić się rosnącej popularności chmur hybrydowych – to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, których działalność ma charakter zróżnicowany oraz obejmuje wiele podmiotów. Według specjalistów z IDC, rok 2015 miał między innymi minąć właśnie pod znakiem chmur hybrydowych – według badań, aż 65% przedsiębiorstw do końca roku miało wdrożyć tego typu rozwiązania. Czy tak się stało? Okaże się niebawem, gdy światło dzienne ujrzą podsumowania dobiegającego końca 2015 roku.