Cyberbezpieczeństwo w chmurze

Coraz więcej firm decyduje się na przechowywanie danych na dysku sieciowym. Jego popularność związana jest przede wszystkim ze wzrastającymi możliwościami magazynowania danych i ich udostępniania pracownikom na całym świecie, co wzmacnia elastyczność przedsiębiorstw, podnosi wydajność ich działań oraz umożliwia wdrażanie nowych usług. Wiąże się to jednak również z niebezpieczeństwem wystąpienia ataków w cyberprzestrzeni. W jaki sposób można się przed tym ustrzec i wzmocnić ochronę firmowych plików?

Zabezpieczenie usług oferowanych przez chmurę jest jednym z największych wyzwań czołowych producentów usług IT. Ich zadaniem jest stworzenie takiego systemu i poziomu zabezpieczeń, który w maksymalny sposób będzie chronił udostępniane na sieciowym dysku dane. Odpowiedzialność spoczywa jednak również na firmie, która umożliwia dostęp do plików swoim pracownikom. Duża liczba osób posiadająca uprawnienia dostępu do systemu także może stanowić zagrożenie, wynikające z ich nieuczciwości. Aby móc temu zapobiec, firmy powinny jasno precyzować parametry partnerstwa ustalając z pracownikami zasady regulujące dostęp i bezpieczeństwo. Ich zadaniem jest także monitorowanie aktywności zewnętrznego administratora, by w czasie rzeczywistym otrzymywać informacje na temat tego, co dzieje się na dysku i aktywnie identyfikować nietypowe zachowania. W relacjach z podmiotami dostarczającymi usługi należy zachowywać zasadę ograniczonego zaufania, co pozwoli udaremnić ryzyko wszelkich szkodliwych działań pod adresem firmy.

Wykorzystywanie usług zewnętrznych dostawców jest jednym z najczęściej obserwowanych trendów w rozwoju technologii chmury w Polsce. Stosowane przez nich zabezpieczenia są bardziej zaawansowane, a kwestia ochrony prywatności staje się kluczową kwestią. Jest ona ważna także ze względu na tworzenie spójnej strategii przedsiębiorstwa. Jej kształtowanie w oparciu o chmurę musi zostać uregulowane jednolitymi przepisami prawnymi w krajach europejskich, które w należyty sposób zabezpieczą przechowywane na sieciowym dysku dane osobowe. Część z podmiotów wykonawczych, do których należy między innymi firma Microsoft opiera swoją politykę działalności o stosowanie norm ISO. Regulują one w szczególny sposób zasady przetwarzania danych osobowych, co klientów firm chroni przed przechwytywaniem poufnych danych przez niepowołane do tego osoby i instytucje.

Specjaliści prognozują, że rok 2016 będzie czasem, który zrewolucjonizuje wykorzystanie chmury w przedsiębiorstwach, w efekcie czego stanie się ona częścią powszechnie stosowanych rozwiązań dotyczących sprawnego przesyłu danych. Rozwój zaplecza telekomunikacyjnego i korzyści idące z wykorzystania chmury mają skłonić przedsiębiorców do zwrócenia się ku nowoczesnym technologiom opartym na jej działaniu.

Wykorzystanie sieciowego dysku wiąże się z ogromnym potencjałem. Jest on wygodny i prosty w użytkowaniu, chroni przed usuwaniem danych z nośników fizycznych i umożliwia tym samym dostęp do nich osobom na całym świecie. Wpływa to na efektywność pracy firmy i możliwość jej dostępu do rynku międzynarodowego. Konieczny jest jednak odpowiedni poziom zabezpieczeń chroniący przez zmasowanymi atakami cyberprzestępców. Wydaje się jednak, że postęp technologiczny, dążąc stale do rozwoju, jest w stanie ów warunek spełnić.