Dlaczego równoważenie obciążenia serwerów jest tak ważne?

Równoważenie obciążenia serwerów, zwane również load balancing, polega na kontrolowanym przekierowywaniu żądań do kilku różnych serwerów, współistniejących w ramach jednej infrastruktury. Coraz więcej specjalistów z branży uważa je za kluczowy element zarządzania ruchem sieciowym. Dlaczego?

Maksymalizacja wydajności, gwarancja dostępności

By wyjaśnić podstawowe zalety możliwości regulowania obciążenia serwerów w sieci danej instytucji, najlepiej posłużyć się przykładem. Wyobraźmy sobie typową stronę uniwersytetu. Prócz standardowych podstron o charakterze informacyjnym, ma ona również sekcję umożliwiającą studentom zapisywanie się na zajęcia online. Przez większość roku ruch na niej jest znikomy, ale na początku każdego semestru przeżywa prawdziwe oblężenie. Czy musi to powodować spowolnienie oraz nagłe przerwy w dostępie? Nie, jeżeli administrator, wspierając się odpowiednim oprogramowaniem, doda jeden lub więcej zintegrowanych serwerów tworząc klaster i rozłoży pomiędzy nie obciążenie. Dla użytkownika zauważalny będzie jedynie efekt, czyli sprawnie funkcjonująca strona internetowa, dzięki zsumowanej szybkości wszystkich komponentów.

Awaria? Nie ma problemu!

Warto zwrócić uwagę, że możliwość natychmiastowego przekierowania danego procesu na inny serwer potrafi być bardzo pomocna, jeżeli przytrafi się jakakolwiek awaria. Działa to w bardzo prosty sposób. Jeżeli nagle z powodu problemów technicznych jeden serwer przestanie działać, program automatycznie kieruje ruch na pozostałe działające sprawnie kanały. Ich obciążenie wzrośnie o tyle, ile obsługiwał wadliwy serwer, co w niektórych przypadkach może skutkować spowolnieniem działania, ale jest to niewielki problem, w porównaniu do zupełnego przerwania pracy. Jak wiadomo, stała dostępność ma bezpośrednie przełożenie na sprawną pracę całego przedsiębiorstwa.

Komfort pracy dla administratora

Już sam fakt przekierowywania ruchu na inne serwery w sieci po wystąpieniu problemów z jednym z nich pozwala przypuszczać, że load balancing jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla administratora. Nie musi on stale czuwać nad przepływem danych w czasie rzeczywistym i może skupić się na jak najszybszym interweniowaniu. Daje mu to również zdecydowanie większe pole do manewru w kwestii dokonywania zmian w którymś z serwerów bez konieczności przerywania ruchu, który aktualnie przez niego przepływa. Wystarczy, że przekieruje on strumień danych do aktywnych części sieciowego klastra – obciążenie się zrównoważy, a po wprowadzeniu koniecznych aktualizacji wszystko powróci do poprzedniego stanu.

Oprogramowanie do równoważenia obciążenia serwerów jest coraz bardziej docenianym komponentem architektury sieciowej. Inwestują w nie przede wszystkim te przedsiębiorstwa i instytucje, którym zależy na maksymalizacji wydajności, a chcą uniknąć niepotrzebnych i kosztownych przerw w pracy.