Dlaczego warto monitorować sieć IT?

Ogromna konkurencja na rynku a wraz z nią groźba utraty klientów powodują, że przedsiębiorstwa dążą do posiadania niezawodnych systemów i aplikacji z pełną dostępnością, aby jak najlepiej funkcjonować w branży. W takim przypadku firmy nie mogą pozwolić sobie na potencjalne awarie lub zagrożenia związane z pracą systemu. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się zatem na monitoring sieci IT.

Pełna ochrona sieci to ogromny koszt dla organizacji, związany z dodatkowymi inwestycjami w sprzęt, koniecznością stworzenia osobnego działu w firmie i zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów. Większość przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić na takie wydatki. Jednak na rynku usług IT istnieje tańsza alternatywa, która pozwala na równie skuteczne monitorowanie sieci i bezpieczeństwo danych. Nowe oprogramowania pozwalają na monitorowanie systemów operacyjnych, aplikacji, sieci chmur oraz platform wirtualnych. Narzędzie to pozwala na nadzór oraz zarządzanie pracą sieci, wykrywa każde pojawiające się zagrożenie oraz bardzo szybko je usuwa. Obniża to potencjalny kryzys firmy, dzięki czemu serwery konsolowe oraz serwery zarządzania zasilaniem stają się idealnym rozwiązaniem w każdym przedsiębiorstwie.

Główną zaletą systemów monitorujących jest niemal błyskawiczna reakcja na pojawiające się zagrożenie – odpowiednie alerty zostają wysyłane do informatyków, co znacznie skraca czas przestoju tych elementów, które uległy awarii (aplikacje, infrastruktury, systemy). Szybkie ich wykrycie skutkuje sprawniejszym rozwiązaniem problemu. Do działań monitorowania infrastruktury zalicza się również monitorowanie pracy drukarek oraz kopiarek, potencjalnych awarii związanych między innymi z brakiem papieru lub toneru. Każdy taki przestój, powodowany niepoprawnym działaniem poszczególnych elementów, wiąże się ze stratami dla przedsiębiorstwa.

Monitorowanie sieciPodczas wyboru odpowiedniego systemu sieci monitorującej, warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie oraz funkcjonalność. Spośród wielu oferowanych na rynku propozycji, znajdują się również darmowe, które można pobrać z internetu. Trzeba jednak pamiętać, że są one całkowicie komercyjne oraz wymagają ogromnej wiedzy od pracowników IT przez skomplikowany system działania. Warto rozważyć również oferty dostosowane indywidualnie, które warte są swojej ceny. Efekty takiego systemu monitorującego widoczne są od razu i w przeciwieństwie do bezpłatnego odpowiednika, nie wymagają stałego nadzoru i rozwoju. Producent i firmy oferujące odpowiednie narzędzia do monitoringu sieci gwarantują szybki czas zwrotu z inwestycji w oprogramowanie.

Systemy monitorujące gwarantują wydłużony czas bezawaryjnej pracy, co w istotnym stopniu wpływa na zmniejszenie kosztów wynikających z awarii sieci IT. Straty wynikające z przerw w działaniu aplikacji niezwykle często dotykają przedsiębiorstwo, a czas naprawy zwykle wiąże się z dalszymi kosztami. Aktualnie rozwój technologii monitorowania sieci IT nie jest już możliwością, lecz wymaganą koniecznością, gwarantującą sprawność działania przedsiębiorstwa.