Efektywna i bezpieczna praca w systemie zdalnym

Dostępność urządzeń mobilnych oraz możliwość łączenia się z siecią biurową z domu generuje coraz większą liczbę osób zatrudnionych w systemie zdalnym. Korzyści, jakie zapewniają takie warunki pracy, niosą ze sobą potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa danych firmowych. Poniższy artykuł wyjaśni, w jaki sposób zminimalizować zagrożenia związane z pracą poza biurem.

Ogromne możliwości pracy zdalnej

Obecność urządzeń mobilnych i hotspotów w takich miejscach jak kawiarnie, bary czy inne miejsca publiczne sprawiają, że praca zdalna staje coraz bardziej popularna. Obowiązki można zabrać ze sobą do domu dzięki smartfonom, tabletom czy przenośnej pamięci USB. Jednak takie rozwiązania niosą ze sobą wiele zagrożeń, z których niewiele osób zdaje sobie sprawę, narażając tym samym bezpieczeństwo danych firmowych.

Zasady bezpiecznej pracy zdalnej

Pierwszym krokiem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej powinno być wprowadzenie odpowiednich i regularnie zmienianych haseł do urządzeń mobilnych. Dobrym pomysłem będzie także usuwanie plików cookies oraz zapamiętanych haseł w komputerze. Warto zadbać również, aby sprzęt do pracy nie był udostępniany osobom trzecim. Kolejna z zasad jest dość banalna, jednak wiele osób o niej zapomina – nie należy zostawiać laptopa czy innych urządzeń w samochodzie, a podczas przewożenia ich środkami transportu publicznego warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniem czy kradzieżą. Następnym ważnym postulatem, który należy spełnić, jest instalowanie oraz aktualizowanie programów antywirusowych, które zabezpieczą urządzenia przed wieloma zagrożeniami ze strony hakerów.

Jak dbać o dane wrażliwe?

Narzędzi do szyfrowania danych jest naprawdę wiele – istnieje możliwość zabezpieczenia w ten sposób pamięci USB, zewnętrznych dysków twardych, a także płyt CD i DVD. Program TrueCrypt na przykład umożliwia zaszyfrowanie konkretnych folderów oraz wyżej wymienionych elementów, z których korzystamy podczas przenoszenia danych firmowych – jest to jedyna skuteczna możliwość zabezpieczenia ważnych informacji. Natomiast program Pretty Good Privacy pomoże zadbać o treści wysyłane drogą mailową, które są wyjątkowo narażone na ataki ze strony hakerów czy przeczytanie przez inne osoby. Ważnym elementem jest także zablokowanie korzystania z usług przechowywania danych w chmurze publicznej takiej jak Dropbox czy Google Drive, które mogą rodzić niebezpieczeństwo pozostania danych na komputerze domowym pracownika nawet po jego odejściu z firmy.

Korzystanie z internetu bezprzewodowego

Szczególną ostrożność należy zachować podczas korzystania z internetu w miejscach publicznych, takich jak restauracje czy hotele. Nie ma tu pewności co do bezpieczeństwa i szyfrowania danych na takich komputerach. W takim przypadku warto zachować pewne środki ostrożności, które zabezpieczą informacje służbowe takie jak: wyczyszczenie hasła i danych logowania po zakończeniu sesji, całkowite wylogowanie się ze wszystkich stron czy unikanie logowania się do serwisów bankowych.

Podejmując odpowiednie kroki pozwalające uniknąć wielu zagrożeń związanych z wyciekiem informacji, a także zapewniające bezpieczeństwo danych wrażliwych, praca zdalna może być źródłem wielu korzyści operacyjnych, umożliwiających efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych poza biurem.