Efektywne wdrożenie IoT w firmie – jak się do niego przygotować?

Internet of Things to coraz częściej słyszany termin zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Polska nazwa IoT to Internet Rzeczy, a jego możliwości są na tyle szerokie, że kuszą wielu przedsiębiorców do wdrażania tej technologii. Prognozy firmy IDC mówią, że wydatki ponoszone przez firmy na rzecz IoT będą niebawem wynosić aż 75% wszystkich inwestycji na technologie informatyczne.

Skąd takie zainteresowanie?

Nowe technologie wzbudzają ciekawość, ale to nie ona decyduje o rosnącej popularności Internetu Rzeczy. Wdrożenie tego nowatorskiego rozwiązania przynosi firmom wiele korzyści. Pierwszą z nich jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstw poprzez zauważenie nowych okazji rynkowych, a wszystko to za sprawą IoT, który to będzie je generować. Ułatwi także komunikację na linii firma-klient oraz pomiędzy przedsiębiorstwami.

Po drugie, wykonywanie wszelkich operacji w internecie staje się znacznie szybsze – wdrożenie nowatorskich systemów komputerowych oraz chmury danych nie stanowi najmniejszego problemu. Zarządzanie kryzysowe czy inne operacje wymagające sprawnej analizy zaawansowanych zbiorów danych będzie efektywniejsze, a to ze względu na to, że technologia IoT pozwala na szybkie gromadzenie informacji, które zawsze pojawią się we właściwym czasie, umożliwiając tym samym zapobieganie kryzysom.

Ostatnim kluczowym elementem jest cyberbezpieczeństwo. Zastosowane w Internecie Rzeczy rozwiązania hybrydowe, otwarte i interoperacyjne podwyższają standardy bezpieczeństwa. Należy jednak mieć na uwadze, że IoT jest wciąż nową technologią, a więc także potencjalnym źródłem cyberataków. Na konferencji DefCon hakerzy zaprezentowali robaka komputerowego, na podstawie którego stworzono aplikację zdolną wyłudzać pieniądze od szantażowanych lub niedoinformowanych ofiar. Należy więc stale współpracować ze specjalistami kontrolującymi, co dzieje się w przedsiębiorstwach, do których wdrożono IoT.

Jak przygotować się do wprowadzenia IoT?

Każda firma chcąca rozszerzyć swoje technologie o Internet Rzeczy powinna właściwie się do tego przygotować. Pierwszym etapem powinno być rozpoznanie korzyści płynących z IoT, co najlepiej ustalić na podstawie pilotażowych projektów, do których realizacji wykorzysta się tę technologię.

Kolejny krok to przeorganizowanie wewnętrznych działów IT, bo wdrożenie tego rodzaju rozwiązań pociągnie za sobą konieczność zmiany sposobu komunikowania oraz korzystania z infrastruktury, której dostosowanie będzie konieczne. Ta musi być bowiem gotowa na zwiększenie automatyzacji dotykającej procesów podejmowania decyzji biznesowych, serwisowania fabryk czy produkcji i spedycji towarów.

Konieczne będzie również zintegrowanie systemów monitoringu i zarządzania zasobami, co może okazać się najtrudniejszym krokiem. To dlatego, że wiele firm z sektora MŚP posługuje się odrębnymi systemami, które dla właściwego działania Internetu Rzeczy trzeba będzie scalić. Choć to zadanie może okazać się czasochłonne, warto doprowadzić do stworzenia systemu kontroli zasobów, opierającego się na rozbudowanej sieci informatycznej pozwalającej kontrolować niemal wszystkie działania w firmie.

Niesie to jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa, przed którymi ostrzegają specjaliści z dziedziny IT. Wybór urządzeń tworzących funkcjonalny system IoT powinien padać na te, które mają funkcje zabezpieczające. Nie bez znaczenia są także konfiguracje i monitoring, dlatego wprowadzając tę nowatorską i niezwykle przydatną technologię, warto skorzystać z porad doświadczonych specjalistów IT. Podjęcie z nimi współpracy w zakresie zachowania bezpieczeństwa sprawi, że korzystanie z Internetu Rzeczy będzie bezpiecznym ułatwieniem codziennej pracy.