Hosting na miarę potrzeb Twojej firmy

W dzisiejszych czasach dobrze funkcjonująca strona internetowa firmy jest najlepszą wizytówką przedsiębiorstwa. Wśród usług hostingowych wyróżnić można wiele rozwiązań, które odpowiadają zróżnicowanym potrzebom i budżetom zainteresowanych. Ich cechą wspólną powinno być zapewnienie przedsiębiorstwu bezpieczeństwa i komfortu działania całego systemu firmowego. Jakie rodzaje hostingu funkcjonują na rynku i czym kierować się przy jego wyborze?

Hosting darmowy

Pierwszym rodzajem udostępnienia serwera jest hosting darmowy. Trzeba otwarcie przyznać, że ma on więcej wad niż zalet. Jedyną jego zaletą jest bezpłatny charakter. Wadami są z pewnością: długie wczytywanie się, zawieszanie i atakowanie użytkownika treściami o charakterze reklamowym.

Hosting wirtualny, inaczej współdzielony

Ta aktualnie najpopularniejsza opcja posiada zarówno zalety, jak i wady. To przede wszystkim usługa tania, gdyż koszty współdzielone są przez wszystkich użytkowników serwera. Firma udostępniająca serwer zapewnia obsługę techniczną, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób niedoświadczonych. Jednak wszyscy użytkownicy mają do dyspozycji wspólną pulę pojemności serwera i jego mocy. Nie ma indywidualnych granic, co oznacza, że jedna strona internetowa w danym momencie może zająć 90% mocy i objętości, a inne strony nie będą w stanie wyświetlić się prawidłowo. W tym modelu niska cena oznacza więc niski poziom gwarancji stabilności zasobów. Serwer obsługiwany jest przez osoby z zewnątrz, a więc nie ma możliwości, aby przedsiębiorstwo mogło tworzyć własne środowisko oprogramowaniowe. Na tę wersję powinny decydować się osoby nieposiadające doświadczenia w branży technologicznej oraz będące właścicielami małych firm, które dopiero się rozwijają.

Hosting VPS (Virtual Private Server)

hosting VPSTo rozwiązanie pośrednie. Serwer ten obsługuje również innych użytkowników, jednak odbywa się to na innych zasadach niż w przypadku typu wirtualnego. Mimo, iż serwer współdzielony jest z innymi klientami, każdy ma określoną moc i pulę zasobów serwera. To, jaką pulą będzie się dysponować, uzależnione jest od wersji, która zostanie zakupiona. Decydując się na tę wersję, uzyskuje się również gwarancję stabilności warunków, a więc działalność innych użytkowników nie wpływa na funkcjonowanie posiadanej strony. W przypadku VPS mamy zazwyczaj do czynienia ze średnią jakością oferowanych usług, ale także ze średnią ceną. Istnieje również możliwość, aby administratorem strony stało się przedsiębiorstwo, które wykupiło dostęp do serwera – umożliwia to większą ingerencję. Opcja ta jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które posiadają już znaczące potrzeby, ale nie tak duże, aby posiadać własny serwer.

Hosting dedykowany

To opcja dająca największe możliwości, ale jest to też wariant najdroższy. W tym przypadku mamy do dyspozycji pełną moc serwera oraz dostęp do wszelkich zmian. Największą zaletą tego serwera jest to, że nie należy zwracać uwagi na działalność innych użytkowników, otrzymuje się najlepszą wydajność serwera. Przeznaczona jest dla większych przedsiębiorstw, które posiadają znaczne wymogi w kwestii serwera, np. sklepy internetowe.

Czym kierować się przy wyborze hostingu?

Stojąc przed decyzją o wyborze hostingu, należy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby. Warto tutaj kierować się się stopniem zaawansowania strony WWW, ponieważ nie każdy hosting będzie obsługiwał dane technologie. Należy także dowiedzieć się, na czym polega wsparcie techniczne specjalistów i jak często jest ono dostępne dla usługobiorcy oraz sprawdzić bezpieczeństwo danego serwera. Tylko tak kompleksowe podejście umożliwi wybranie najlepszego dla potrzeb danej firmy rozwiązania.