Jak zapewnić ciągłość działania systemów informatycznych?

Bez dostępu do informacji współczesne firmy nie są w stanie sprawnie funkcjonować. Właśnie dlatego nawet najmniejszy przestój w dostępie do systemów IT pociąga za sobą organizacyjny rozgardiasz, a co za tym idzie, niemałe straty finansowe. Wdrożenie polityki utrzymania ciągłości systemów informatycznych ma na celu zminimalizowanie takiego ryzyka. Pozostaje pytanie – jak tego dokonać?

Analiza to podstawa

Skuteczne i kompleksowe zbadanie aktualnej sytuacji organizacji jest pierwszym, niezbędnym krokiem do zapewnienia ciągłości działania IT. Analiza powinna uwzględniać przede wszystkim to, które zasoby, w tym infrastruktura, łącza internetowe czy zasoby ludzkie, są kluczowe dla działania całości. Wykrycie i opisanie wszystkich priorytetowych obszarów powinno pomóc ustalić, którymi zagrożeniami należy zająć się w pierwszej kolejności, gdy wydarzy się sytuacja kryzysowa. Drugi element researchu to identyfikacja potencjalnych zagrożeń. Tylko dzięki takiej wiedzy da się przygotować skuteczną linię obrony, a w przypadku najistotniejszych zasobów, przynajmniej kilka strategii kryzysowych.

Polityka ciągłości

plan-ciaglosci-dzialaniaNa poprawnie przeprowadzonej analizie da się zbudować skuteczny Business Continuity Plan, czyli Plan Ciągłości Działania. Mówiąc w skrócie, opiera się on na opracowaniu osobnej strategii złożonej z serii połączonych ze sobą procedur dla każdego z możliwych zagrożeń, np. odcięcia energii elektrycznej czy też ataku cyberprzestępcy. Co więcej, jedna wersja zazwyczaj nie jest wystarczająca, więc warto również opracować awaryjny plan B, C lub nawet D.

Najprostszym przykładem może być sytuacja, w której ze względu na błąd pracownika przestał działać jego komputer. Jeśli polityka zapewnienia ciągłości prowadzona jest skutecznie, będzie on wiedział, kogo powiadomić, a odpowiedni informatyk nie tylko natychmiastowo zajmie się problemem, ale też dostarczy zapasowe kopie danych. Dzięki temu przerwa będzie skrócona do minimum, a jej skutki nie będą dalekosiężne. W przypadku priorytetowych systemów warto postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak replikacja synchroniczna lub asynchroniczna pomiędzy ośrodkiem podstawowym a zapasowym, czyli stałe, zdalne tworzenie tzw. “kopii migawkowych” w rozproszonych lokalizacjach.

Praktyczne wskazówki

Eksperci od optymalizacji działania systemów informatycznych wykorzystują cały zestaw metod, dzięki którym małe i duże instytucje oraz firmy mają zapewnioną ciągłość działania systemów IT. Prócz wymienionego Planu Ciągłości Działania, stawiają oni na staranne opracowanie pomniejszych procesów, na przykład procedury szybkiego odzyskiwania utraconych zasobów. Dobrym rozwiązaniem może być również wykorzystanie chmury. Dużą zaletą umiejętnej pracy z tą technologią jest fakt, że ma się dostęp do wirtualnego centrum zapasowego. Dane są w nim umieszczane na bieżąco, więc możliwe jest przywrócenie ich automatycznie w sytuacji kryzysowej.

Wdrożenie systemu zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych to bardzo dobra praktyka. Można dzięki niej uniknąć nie tylko szeregu strat finansowych wynikających z przestojów, nierzadko sięgających milionów w dużych przedsiębiorstwach, ale również skaz na wizerunku. Tylko sprawnie działająca firma jest wiarygodna w oczach klientów i partnerów biznesowych, a podstawą do tego jest właśnie ciągłość systemów IT.