Jaka chmura dla sektora MŚP?

Jeszcze kilka lat temu pojęcie “chmura” potrafili rozszyfrować wyłącznie specjaliści z dziedziny IT. Dziś jest ono obce jedynie 14% przedsiębiorców z sektora MŚP – cała reszta chętnie korzysta z rozwiązań technologii chmurowej twierdząc, że ma ona korzystny wpływ na biznesowe perspektywy. Pozostaje jednak pytanie: jaki rodzaj chmury jest najlepszy dla małych i średnich firm?

Model hybrydowy

Platformy hybrydowe są wybierane najchętniej przez tych przedsiębiorców, którzy chcą połączyć rozwiązania lokalne z chmurowymi, dzięki czemu firma może uzyskać wszystkie niezbędne usługi komunikacyjne. Mogą być nimi np. komunikatory internetowe, transmisje wideo, tworzenie kopii zapasowych czy usługi przenoszenia danych. Wszystko to jest możliwe z zachowaniem lokalnie wdrożonych platform, dzięki czemu firma nie traci na wcześniejszych inwestycjach.

Rozwiązania hybrydowe są przydatne zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, których pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie. Elastyczne opcje stanowisk pracy nie wymagają nakładów finansowych, a dodatkowym udogodnieniem w kwestii płatności jest fakt, że każda z firm może płacić za korzystanie tylko z tych opcji, które będzie subskrybować. Gdyby dalej wymieniać korzyści finansowe, warto byłoby zwrócić uwagę na licencje – dzięki hybrydzie nie trzeba już kupować ich osobno dla każdego z urządzeń. Korzystanie z funkcji, których nie powstydziłyby się prężnie działające korporacje jest możliwe po niewielkich kosztach.

Hybrydowe rozwiązania są również wielkim ułatwieniem w przypadku przestoju w pracy firmy wywołanego przez problemy techniczne. Wówczas przedsiębiorstwa korzystające wyłącznie z rozwiązań lokalnych narażone są na spore straty, a te z sektora MŚP zwykle nie dysponują tak zaawansowaną kadrą informatyczną jak wielkie korporacje, które szybko radzą sobie z tego rodzaju problemami. Dlatego warto posiadać chmurę hybrydową – obowiązek zarządzania systemem i konieczność jego utrzymania spada wówczas na usługodawcę, co minimalizuje straty. Zdalne aktualizacje sprzętu i oprogramowania, obowiązek dokonywania napraw czy techniczne wsparcie zapewniane przez dostawcę sprawia, że firma jest zabezpieczona przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Chmura publiczna

Nierzadko zdarza się, że zakup infrastruktury IT jest bardzo kosztowny, co nie przekłada się na jej wykorzystanie. Dzięki chmurze publicznej można zapomnieć o tego rodzaju problemach, gdyż wszystkie narzędzia znajdują się w chmurze, a koszty działań wykorzystujących infrastrukturę są ponoszone wyłącznie wówczas, gdy jest ona potrzebna. W razie konieczności wynajmuje się wirtualną maszynę z chmury, a po zakończeniu pracy po prostu się ją wyłącza. Dzięki temu koszty utrzymania przedsiębiorstwa znacznie maleją.

Kolejną korzyścią wynikającą z używania chmury publicznej jest fakt, że mniejsze przedsiębiorstwa mogą stać się konkurencją dla korporacji – wszystko dzięki szerokiej gamie narzędzi, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla dużych graczy. Dzięki rozwiązaniom umożliwiającym skrócenie szybkości reakcji na zmiany rynkowe i wdrażanie projektów biznesowych, nawiązanie konkurencji z wielkimi firmami jest dla takich przedsiębiorców dużo bardziej realne.

Dzięki chmurze publicznej ma się całodobowy wgląd do dokumentów, co wydaje się być jej największą zaletą. Ponadto można szybko generować i wystawiać faktury, gdyż dane sprzedaży oraz kontrahentów są zapisywane w systemie, kontrolować magazyny czy ułatwiać księgowość.

Obydwa rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom z sektora MŚP zminimalizowanie kosztów powiązanych z sektorem IT – począwszy od infrastruktury, a skończywszy na kosztach związanych z zakupem licencji. Poza tym takie rozwiązania prężnie się rozwijają, dlatego innowacyjne przedsiębiorstwa powinny w nie zainwestować, by nie zostawać w tyle względem konkurencji. Kwestią indywidualną jest natomiast to, czy właściciel firmy zdecyduje się na chmurę hybrydową umożliwiającą połączenie infrastruktury lokalnej i wirtualnej czy postanowi przenieść wszystko do chmury publicznej. Warto rozważyć obydwie opcje i wybrać tę, która nie będzie generować niepotrzebnych kosztów, za to maksymalnie zwiększy korzyści.