Jakie korzyści niesie wirtualizacja sieci?

Żaden przedsiębiorca nie może pozwolić na to, aby błąd systemu sparaliżował działanie jego firmy. Warto pamiętać, że awarie zwykle przychodzą niespodziewanie i często trudno jest znaleźć ich źródło – a im dłużej nie działa sieć operacyjna, tym więcej strat jest generowanych. Czy istnieje sposób na to, aby zapobiec tego typu problemom? Oczywiście, i może się nim stać wirtualizacja sieci.

Na czym polega wirtualizacja sieci?

Wirtualizacja sieci, czyli WLAN, to najprościej rzecz ujmując stworzenie lokalnej sieci bez użycia przewodów. Umożliwia to wzajemne łączenie komputerów, najczęściej za pomocą fal radiowych lub podczerwieni. Dzięki temu dane przechowywane na komputerach są bezpieczne, a dostęp do nich umożliwiony tylko dla użytkowników korzystających z urządzeń należących do sieci.

Jakie są jej plusy?

Najważniejszym plusem takiego rozwiązania jest zdalny dostęp do plików znajdujących się na którymkolwiek z komputerów należących do sieci. Można też w łatwy sposób skopiować dane lub przywrócić te, które z jakiegoś powodu zostały usunięte. Ponadto wirtualizacja sieci przywraca symetrię pomiędzy zasobami obliczeniowymi i serwerowymi, co pozytywnie wpływa na szybkość przekazywanych informacji. Zapewnia także dużo mniejszą awaryjność. Oprócz tego możliwa jest automatyczna konserwacja, przydzielanie zasobów, a także rozwiązywanie problemów i monitorowanie jakości. Jest jednak zbyt wcześnie, żeby w pełni obiektywnie ocenić rozwiązanie i fakt, jak wpłynie ono na komunikację sieciową. Możliwym problemem jest nadmierna ilość ruchu pomiędzy serwerami, jednak to drobnostka przy ogromie zalet, jakie zapewnia tego typu rozwiązanie.

Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze?

Z całą pewnością wirtualizacja sieci jest opcją, która przypadnie do gustu osobom, które nie boją się rozwoju technologii i nowoczesnych rozwiązań. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy działalność firmy, zarówno tej dużej, jak i małej, uzależniona jest od tego, czy pracownicy mają stały dostęp do danych. Szczególnie mocno należy pomyśleć nad zmianą dotychczasowego sposobu gromadzenia informacji na sieć WLAN, gdy okazuje się, że dotychczasowe rozwiązanie należy do bardzo awaryjnych.

Dużo lepiej jest zapobiec problemowi, niż później poświęcać czas i pieniądze na jego rozwiązanie. Dlatego właśnie dobrze jest zdecydować się na wirtualizację sieci – dla bezpieczeństwa własnego i przede wszystkim prowadzonej przez siebie firmy.