Konwergentna infrastruktura, czyli sprawne zarządzanie centrami danych

Obecnie każda większa firma magazynuje ważne dane. Danych tych wciąż jednak przybywa, zatem działy IT muszą robić wszystko, by porządkować ważne informacje i nie doprowadzić do ich utraty. Oczywiście istotny jest także czas i pieniądze, czyli opracowanie takiej strategii działania, która zapewni sprawną i oszczędną eksploatację. Przełomowa w tym zakresie okazała się infrastruktura konwergentna.

Czym jest infrastruktura konwergentna?

Terminu tego zaczęli używać właściciele marki HP w 2009 roku. Idea infrastruktury konwergentnej – rozwiązania stosowanego w projektowaniu i budowie centrów danych – polega na połączeniu wszystkich serwerów oraz zasobów obliczeniowych, sieci oraz pamięci masowej. Dzięki temu wszystkie procesy są zarządzane w sposób zintegrowany, a zmian można dokonać w czasie rzeczywistym. Takie właściwości infrastruktury konwergentnej sprawiają, że stanowi ona doskonałe uzupełnienie wirtualizacji – te dwa rozwiązania w połączeniu zapewniają wysoki poziom elastyczności, oszczędność kosztów oraz wysoką niezawodność.

Dlaczego warto wdrożyć to rozwiązanie?

Główną zaletą infrastruktury konwergentnej jest szybkość – dzięki użyciu jednej platformy, przygotowanie nowych usług zajmuje nawet dwukrotnie mniej czasu. Poza tym cechuje ją prostota – pracownik IT może z łatwością odszukać interesujące go dane i poddać je optymalizacji. Platforma wymaga dużo mniejszej liczby konsoli do zarządzania w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, ponadto można ją z łatwością powiększyć dzięki chmurze. Infrastruktura konwergentna sprzyja wprowadzaniu innowacji, jest zatem przystosowana do szybko zmieniających się trendów, a ponadto umożliwia pracę bez przestojów i szybsze wprowadzanie produktów na rynek, a także natychmiastowe reagowanie w sytuacjach awaryjnych. Dzięki zmniejszeniu liczby sprzętu, pozwala także zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Czy infrastruktura konwergentna to przyszłość?

Według analiz rynkowych, infrastruktury konwergentne będą się cały czas rozwijać. Mimo że aktualnie nie są kluczowym rozwiązaniem w strategii przedsiębiorstw, ich popularność wzrasta nawet o 50% w skali roku. Według sondażu firmy Forrester, aż 88% firm planuje wdrożenie tego systemu lub już go wdrożyło. Liczby mówią same za siebie – infrastruktura konwergentna zwiększa o ok. 53% produktywność i udostępnianie zasobów informatycznych oraz o niemal połowę ogranicza przestoje i koszty związane z utrzymaniem centrów przetwarzania danych.

Obecnie trwają prace nad tworzeniem platform hiperkonwergentnych, czyli zarządzanych przez jedną firmę informatyczną, która odpowiada za funkcjonowanie wszystkich elementów platformy. W przyszłości urządzenia takie będą potrzebowały zaledwie 15 minut od włączenia zasilania, aby przejść do konfiguracji maszyn wirtualnych. Ponadto będą one bardziej zintegrowane, a co za tym idzie – bardziej wydajne.