Microsoft Azure – istota i korzyści wynikające z wdrożenia

Odkąd przewagę nad konkurencją zaczęła zapewniać głównie szeroko rozumiana informacja, przedsiębiorstwa zaczęły szukać nowych rozwiązań, które udoskonaliłyby proces zarządzania gromadzonymi przez nie danymi. Aktualnie coraz częściej skłaniają się one ku wykorzystaniu platformy Microsoft Azure, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo danych, ale również pozwala wygodnie działać w chmurze, przy kosztach nieporównywalnie niższych w stosunku do budowy własnej infrastruktury.

Wyjście od potrzeb

Skąd pomysł korporacji Microsoft na nowy typ usług? Dział badań i rozwoju wskazał na narastający problem z bezpieczeństwem IT, a zarząd postanowił wprowadzić zupełnie nowy produkt, który mógłby w innowacyjny sposób go znueutralizować. Choć pozornie wydaje się to być istotne głównie dla międzynarodowych potęg biznesowych, które ponoszą gigantyczne straty z powodu utraty danych, nawet małe i średnie przedsiębiorstwa, także w naszym kraju, powinny inwestować w ochronę i funkcjonalność. Niedawne badanie PwC pokazały, że w ostatnim czasie liczba cyberataków w Polsce wzrosła o niemal 50%! Eksperci biją na alarm i apelują o wprowadzanie skuteczniejszych strategii.

Platforma przyszłości

Powstała w odpowiedzi na opisaną potrzebę platforma to zespół zintegrowanych usług – pozwala nie tylko przechowywać dane, ale także kompleksowo je analizować. W efekcie zwiększa się szczelność ochrony, wydajność oraz dostępność do mobilnych narzędzi oraz aplikacji. To rozwiązanie informatyczne zastosowały takie znane firmy jak chociażby Skanska, Heineken czy 3M. Jason Rivera, menadżer ds. rozwoju produktu ostatniej z wymienionych, podsumował decyzję mówiąc: „Platforma daje nam możliwość szybkiego skalowania rozwiązań i dostarczania aktualizacji po bardzo krótkim czasie reakcji”. Liczba zadowolonych klientów na całym świecie rośnie z miesiąca na miesiąc.

Korzyści z wdrożenia

Warto się zastanowić, jakie są wymierne korzyści oferowane przez platformę Microsoft Azure. Po pierwsze, maksymalne bezpieczeństwo. Istotne dane, a przede wszystkim tworzone na bieżąco kopie zapasowe, są wyprowadzane poza siedzibę firmy. Dzięki temu nie zagrażają im nawet takie katastrofy jak powódź czy pożar, nie wspominając o ataku hakera. Chroni je przecież Microsoft, potentat technologiczny. Zaletą w stosunku do innych rozwiązań wykorzystujących chmurę jest także nieograniczona pojemność – zapotrzebowanie można dowolnie zwiększać lub zmniejszać, za czym idzie proporcjonalna zmiana opłat. Dodatkowo dostawca gwarantuje bezawaryjność na poziomie 99.99%, czyli w praktyce pełną dostępność.

Potencjalni odbiorcy

Pozostaje pytanie – kto jest potencjalnym odbiorcą tej usługi? Stwierdzenie, że praktycznie każdy, wcale nie jest przesadą. Azure adresowany jest do klientów ze wszystkich stron świata, bo centrów danych jest aż 26, a zlokalizowane są na 5 kontynentach. Co więcej, wcale nie trzeba działać na systemie operacyjnym Windows, by zdecydować się na tę opcję. Jej twórcy są w stanie stworzyć zaplecze także dla urządzeń z systemem iOS oraz Android – wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom zróżnicowanego środowiska biznesowego.

Praktycznie każda firma, wykorzystująca w codziennym funkcjonowaniu technologie informacyjne, może postawić na to innowacyjne rozwiązanie i tym samym zyskać cały pakiet profitów. Bez własnej bazy w postaci gotowej infrastruktury i systemu zarządzania IT, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy we wdrożeniu nowego rozwiązania – dzięki temu możliwe będzie pełne wykorzystanie wszystkich zalet platformy Microsoft Azure.