Największe cyberzagrożenia w 2016 roku

Miniony rok niestety nie był korzystny dla Polski pod względem cyberbezpieczeństwa. Okazuje się, że liczba przestępstw komputerowych w 2015 roku wzrosła aż o 50%. Według raportu firmy Check Point Software Technologies Polska stała się najbardziej zagrożonym krajem w Unii Europejskiej.

W zeszłym roku w rankingach potencjalnych ataków awansowały phishing i złośliwe oprogramowanie. Według raportu EY, odpowiednio 44 i 43% ankietowanych ekspertów IT zaliczyło je do najgroźniejszych możliwości. Technologia idzie do przodu coraz szybciej, dlatego przewidywane zagrożenie cyberprzestępczością na 2016 rok nie tylko dotyczy innych aspektów, ale i jest znacznie poważniejsze. Które kierunki rozwoju IT niosą ze sobą największe ryzyko dla cyberbezpieczeństwa?

Internet rzeczy

Do sieci podłączane są już nie tylko komputery i smartfony. Internet wkracza do sprzętu AGD, samochodów, elementów wyposażenia biur… Liczba inteligentnych urządzeń wokół nas stopniowo wzrasta. W niedalekiej przyszłości, być może już w 2016, przestanie być zaskakujące, że rzeczy będą porozumiewać się nie tylko między sobą, ale i z człowiekiem. Niewątpliwie przyczyni się to do poprawy jakości życia, ale jednocześnie narazi użytkowników na liczne zagrożenia. Dane, w tym lokalizacja, będą przechowywane na większej ilości nośników, a co za tym idzie, staną się jeszcze łatwiejszym celem dla cyberprzestępców.

Chmura

Coraz więcej osób docenia zalety wykorzystania chmury, ale również ona może wiązać się z cyberzagrożeniami. Wraz ze wzrostem ilości przechowywanych w tej formie informacji, nasilą się ataki hakerskie. Mogą być one o tyle groźne, że jedna udana kradzież danych będzie szkodliwa dla bardzo dużej liczby podmiotów.

MSP coraz częściej celem cyberprzestępców

W roku poprzednim ponad połowa, bo 58% komputerów firmowych była celem co najmniej jednego ataku hakerskiego. W roku bieżącym tendencja ta prawdopodobnie się nasili. Główną przyczyną zainteresowania hakerów małymi i średnimi przedsiębiorstwami jest oczywiście stosowanie przez nie słabych zabezpieczeń danych, do których przejęcia w większości przypadków dąży konkurencja.

Zagrożenia mobilne

zagrozeniamobilneDo ich wzrostu z pewnością przyczyniają się coraz częściej przeprowadzane transakcje online z poziomu smartfonów. Według prognoz, liczba szkodliwego malware’u wzrośnie do 20 mln. Szczególnie zagrożone są urządzenia, których użytkownicy zapominają o podstawowych zabezpieczeniach – hasłach oraz instalacji i aktualizacji oprogramowania antywirusowego.

Terroryzm w sieci

W minionym roku usłyszeliśmy publiczną deklarację środowiska Anonymous w sprawie ISIS. Z komunikatu wynika, że są gotowi do zmobilizowania swoich sił do walki z nim za pomocą komputerów. Może to wróżyć tylko jedno – rozpoczęcie wojny z ugrupowaniami terrorystycznymi w sieci. Państwo Islamskie nie pozostawi takiej prowokacji bez odpowiedzi, ich celem mogą stać się na przykład newralgiczne punkty infrastruktury inteligentnych miast.

Nie ma wątpliwości, że cyberzagrożenia dosięgną zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. W dobie postępującej cyfryzacji jest to nieuniknione. Zapewnienie bezpieczeństwa zasobów finansowych czy danych osobowych wymaga więc zdecydowanej strategii obrony – monitorowania sytuacji na rynku IT oraz zagrożeń, jakie na nim występują.