Prognozy IT na rok 2016

Wiedza dotycząca prognoz z zakresu rynku i technologii teleinformatycznych na rok 2016 pozwala w bardziej efektywny sposób przygotować się na wiele przełomowych zmian, które mają nastąpić w przyszłym roku w tej branży. Pozwoli to wszystkim przedsiębiorcom zdecydowanie lepiej zaplanować, a następnie rozwijać swoją ofertę biznesową, uwzględniając najnowsze projekty i technologie 2016 roku.

Według analityków cenionych firm badawczych takich jak IDC, Gartner czy Forrester, najbliższe lata przyniosą duże zmiany, głównie jeśli chodzi o transformację cyfrową, nowe rodzaje interfejsów obsługi, automatyczne systemy analityczne, dalszy rozwój technologii związanych z platformą IoT, a także dużą migrację na tzw. trzecią platformę ICT w przedsiębiorstwach. Ponadto, powstanie również dużo nowych architektur aplikacyjnych, opartych przede wszystkim na infrastrukturze chmurowej. Wszystkie te zmiany technologiczne mają ogromny potencjał do tego, aby w istotny sposób wpłynąć na kształt działań podejmowanych przez światowe organizacje biznesowe.

IDC przewiduje, że do roku 2020 nastąpi konsolidacja rynkowa ponad jednej trzeciej producentów branży IT. W praktyce oznacza to, że większość z nich w wyniku różnego typu fuzji i przejęć przestanie funkcjonować na rynku w takiej formie jak obecnie. Przedsiębiorstwa w dużej mierze zostaną wykupione albo połączone z innymi firmami. Przewidywania IDC pokazują, że los przejętego przez Della EMC podzieli w przeciągu 4 lat bardzo wiele innych przedsiębiorstw z branży technologii teleinformatycznych.

technologie cloudPojawia się również ogromna szansa dla głównych dostawców platform cloud, takich jak IBM, Microsoft, Amazon czy SoftLayer, ponieważ inne przedsiębiorstwa będą zdecydowanie chętniej zamawiały od nich usługi chmurowe zamiast kupować sprzęt danej firmy. Taki odwrót przedsiębiorstw od klasycznych i tradycyjnych producentów hardware’u spowoduje spektakularny rozwój dostawców usług z chmury oraz zdecydowane zwiększenie ich udziałów w rynku biznesowych usług cloud.

Analitycy w swoich prognozach podkreślają także znaczenie rozwoju cyfrowej transformacji, określanej mianem Digital Transformation, która będzie charakteryzować się wysokim stopniem ewolucjonizmu. Podstawowymi siłami napędowymi transformacji cyfrowej stanową się technologie oparte o drukowanie w 3D, robotykę, wirtualną rzeczywistość, systemy kognitywne, bezpieczeństwo najnowszej generacji, a także miliardy przedmiotów, które podłączone są do Sieci. Według ekspertów z IDC, do końca 2017 roku prawie dwie trzecie CEO firm, znajdujących się na liście Global 2000, wyposaży swoje strategie korporacyjne właśnie w cyfrową transformację, co zwiększy możliwość ciągłego ulepszania własnego oprogramowania i usług.

Prognozy IT na rok 2016 przewidują także zwiększenie atrakcyjności i popularności systemów służących do wdrażania nowych rozwiązań analitycznych. Rozwój ten pozwoli na lepszą ich kategoryzację, dzięki zrezygnowaniu ze zbyt pracochłonnych i długotrwałych zbiorów danych, a wykorzystaniu możliwości zautomatyzowania wszystkich tych procesów. Zdaniem ekspertów, systemy informatyczne zostaną wyposażone w specjalne algorytmy uczenia maszynowego, które sprawią, iż będą one w stanie dokonywać samodzielnie prognoz i symulacji poszczególnych zdarzeń.