Przechowywanie danych – w chmurze czy lokalnie?

Cloud computing to innowacyjny model przechowywania danych, coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorstwa. Niektórzy jednak wciąż posiadają obawy związane z tą technologią i decydują się pozostać przy klasycznym systemie lokalnym. Które rozwiązanie jest jednak bardziej korzystne?

Dlaczego warto postawić na chmurę?

Chmury obliczeniowe niezaprzeczalnie posiadają wiele zalet, które mogą w znacznym stopniu usprawnić pracę firmy. Głównym celem wdrażania tego typu rozwiązań jest bowiem maksymalizacja korzyści finansowych związana z obniżeniem kosztów lub wzrostem wydajności przedsiębiorstwa. Jedną ze znakomitych cech tego modelu jest niezależność od głównego systemu, dzięki czemu biznesy oparte na nim zyskują możliwość łatwego dostępu do informacji kluczowych dla funkcjonowania ich firmy podczas awarii – praktycznie z każdego miejsca i za pomocą dowolnego urządzenia mogącego nawiązać połączenie z internetem. Z tego względu cloud computing świetnie sprawdza się również roli disaster recovery, będąc jednocześnie bardzo efektywną i wymagającą minimalnych nakładów finansowych opcją.

Z uwagi na outsourcingowy charakter chmury oraz niską barierę wejścia jest ona również ciekawą propozycją dla startupów, które korzystając z jej dobrodziejstw mogą zacząć rozwijać swoją działalność praktycznie w każdym momencie. Aby świadczyć usługi jedynym technicznym wymogiem jest tu bowiem zakupienie kilku maszyn wirtualnych pozwalających na pracę w tym systemie. Warto dodać, że chmury obliczeniowe umożliwiają też pracę zdalną personelu, co jest dużym atutem dla wielu osób oraz pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Wady chmur zaletami rozwiązań lokalnych

Chmury obliczeniowe, mimo wielu plusów, wciąż jednak budzą obawy wśród niektórych przedsiębiorców oraz mogą generować poważne problemy w przypadku niektórych działalności. Przede wszystkim przedsiębiorstwa funkcjonujące długi czas na rynku często mają już swoje lokalne data center z zainstalowanymi w nim aplikacjami, których przeniesienie do publicznej chmury może być trudne lub nawet niemożliwe. Warto bowiem podkreślić, że aplikacje przeznaczone do pracy w modelu cloud computing są zupełnie inne niż te działające w klasycznych systemach, dlatego też potencjalna migracja danych może być w znacznym stopniu utrudniona.

Dużą niedogodnością wynikającą z korzystania z chmury jest również brak dostępu do pełnej mocy obliczeniowej w wymiarze 24/7 – jako że chmury obliczeniowe są współdzielone przez wielu użytkowników osiągnięcie takiej wydajności systemu jak w przypadku lokalnego data center może być niewykonalne lub możliwe wyłącznie po wykupieniu dodatkowych usług premium. Problem ten nie dotyczy przedsiębiorstw bazujących na lokalnych systemach, ponieważ mają one zapewniony całkowity dostęp do serwerów, co niezaprzeczalnie stanowi ich wielki atut. Warto dodać, że informacje przechowywane w wirtualnej przestrzeni są dużo bardziej narażone na ataki hakerskie oraz mogą trafić do nieupoważnionych osób np. za pośrednictwem służbowego maila – w związku z tym aspekt bezpieczeństwa w dużym stopniu przemawia za skorzystaniem z lokalnych baz danych.

Warto jednak mieć na uwadze, że cloud computing to niezaprzeczalnie ciekawy model, który może przynieść wiele korzyści użytkującym go przedsiębiorstwom. Jego popularność stale rośnie, a rozpowszechnienie tej technologii na całym rynku to tylko kwestia czasu – specjaliści intensywnie pracują nad zwiększeniem standardów bezpieczeństwa oraz usprawnieniem kilku funkcjonalności, które poradzą sobie z typowymi dla tego systemu problemami.