Rozwiązania IT, które wpłyną na biznes w 2017 roku

Według prognoz analityków firmy Gartner, rok 2017 będzie przełomowy dla przedsiębiorców. Szacują oni, że firmy z całego świata wydadzą łącznie 3,5 bln dolarów na rozwiązania z zakresu IT, które usprawnią ich biznesy. Jakie technologie będą mieć największy wpływ na rozwój przedsiębiorstw?

Wirtualni asystenci

Prowadzenie biznesu to umiejętność skorelowania ze sobą wielu osób czy maszyn, które pracują w różnych miejscach, realizując odmienne zadania. Jak łatwo się domyślić, nie jest to łatwe i dlatego w “przedsiębiorstwach przyszłości” dużą rolę będą odgrywać tzw. wirtualni asystenci. Już teraz powstają ich pierwowzory, jednak szacuje się, że do 2024 roku wartość rynku Inteligentnego Wirtualnego Asystowania osiągnie 12,28 mld. Kim, a właściwie czym są wirtualni asystenci? To narzędzia ułatwiające komunikację pomiędzy klientem a przedsiębiorstwem. Ich zadaniem jest przede wszystkim usprawnienie tzw. client service, czego konsekwencją ma być pozytywny odbiór firmy przez klientów. Rozwiązania zaliczane do tej grupy bazują na sztucznej inteligencji, która odbiera komunikaty, rozumie je, a dzięki umiejętności odczytywania nastrojów potrafi odpowiedzieć na nie w zadowalający klienta sposób. To spore ułatwienie, które wyeliminuje niską ocenę jakości usług call center i wpłynie na polepszenie wizerunku firm.

Internet Rzeczy (IoT)

Gdyby chcieć zdefiniować, czym w zasadzie jest Internet Rzeczy, w dużym skrócie można by powiedzieć, że to komunikacja między ludźmi i technologiami. To czujniki czy mikroprocesory, które wbudowane w przedmioty codziennego użytku umożliwiają im zdobywanie i przetwarzanie informacji, a ludziom “sterowanie” nimi. Eksperci uważają jednak, że rok 2017 przeniesie tę wielozadaniowość na wyższy szczebel i umożliwi urządzeniom samodzielne komunikowanie się pomiędzy sobą, dzięki czemu procesy decyzyjne w biznesie będą dużo łatwiejsze. Gartner przypuszcza, że liczba podłączonych do sieci urządzeń w 2018 roku wzrośnie do 6 mld.

Sztuczna inteligencja (AI)

Giganci z segmentu IT, Google i Microsoft, już teraz wysposażają chmurę w rozwiązania wykorzystujące potencjał sztucznej inteligencji. Ich fenomen polega na tym, że nie ograniczają się już wyłącznie do poleceń wydawanych przez osobę korzystającą z takich aplikacji. Są bowiem zdolne do uczenia się i dzięki umiejętności wykraczania poza algorytmy zdają się rozumieć działania, przewidywać je i wykonywać samodzielnie. Dość apokaliptyczna wizja Stephena Hawkinga mówi, że sztuczna inteligencja kiedyś przewyższy ludzką – na razie jednak nie grozi nam zagłada, a rozwiązania IT w tym zakresie zaskakująco ułatwiają funkcjonowanie biznesu nie tylko przedsiębiorcom.

Wirtualna rzeczywistość (VR)

Eksperci Deloitte szacują, że rozwój rzeczywistości wirtualnej jest tak dynamiczny, że w nadchodzącym roku wartość rozwiązań z tego segmentu przekroczy 1 mld dolarów! Jak VR może wspomóc działania biznesowe? Dzięki niej sprzedaż, a także budowanie długofalowych relacji z klientami ma stać się o wiele łatwiejsze. Konsument przebywający w rzeczywistości wirtualnej jest bowiem całkowicie odseparowany od zewnętrznych bodźców – może więc skupić się wyłącznie na zaletach produktu, którego jest potencjalnym nabywcą.

To tylko wybrane rozwiązania, które w przyszłości całkowicie zmienią oblicze biznesu. Poza nimi na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstw mają wpłynąć np. zastępujące konsultantów internetowych chatboty, będące interaktywnymi postaciami, które rozwiązują wątpliwości klientów czy też blockchainy – aplikacje dbające o bezpieczeństwo transakcji finansowych. Wydaje się więc, że sektor IT ma coraz większy wpływ na biznes, a rok 2017 będzie pełen niespodzianek technologicznych, które na zawsze odmienią pracę przedsiębiorstw.