SD-WAN – jak działa sieć hybrydowa?

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega wady tradycyjnej sieci MPLS, która zarówno pod względem kosztów utrzymania, jak i wydajności systemów operacyjnych przestaje nadążać za potrzebami współczesnego biznesu. Z kolei przed przejściem do rozwiązań opartych w pełni na wykorzystaniu chmury danych nadal powstrzymują ich obawy o bezpieczeństwo. Tym, którzy szukają złotego środka, lider w dostarczaniu usług optymalizacji sieci WAN Riverbed Technology proponuje sieć hybrydową SD-WAN.

Dla kogo?

Użytkowanie tej innowacyjnej technologii z samego założenia ma być maksymalnie intuicyjne, by mogły ją wdrożyć nie tylko firmy z branży informatycznej, ale i te, którym po prostu zależy na ciągłej, wygodnej łączności pomiędzy jednostkami oraz z firmową bazą danych. Najbardziej skorzystają na tym te przedsiębiorstwa, które stawiają na pracę zdalną, a przy tym zależy im na pełnej kontroli nad zasobami.

Mechanizm działania

SD-WAN działa na zasadzie przypisania usług sieciowych do konkretnych urządzeń i użytkowników oraz zarządzania nimi z jednej lokalizacji. Wraz z modyfikacją potrzeb instytucji można momentalnie wprowadzać w tym systemie dowolne zmiany, co nie było takie proste, kiedy usługi te na stałe wiązały się z routerami. Ponieważ wewnętrzna sieć współistnieje z internetem, da się pod ścisłym nadzorem przyłączać do niej również wirtualne komponenty.

Składowe sieci hybrydowej

Całym systemem połączeń steruje nowatorskie oprogramowanie SteelConnect składające się z kilku integralnych elementów. Centrum stanowi wielopoziomowy portal o prostym w obsłudze interfejsie. To on jest odpowiedzialny za rewizję całego ruchu w sieci hybrydowej. Zarządza fizycznymi i cyfrowymi bramkami WAN, które dają lub ograniczają danej jednostce dostęp, chroniąc tym samym przed cyberzagrożeniami. Dodatkowo instalowane są specjalistyczne punkty dostępowe Wi-Fi oraz przełączniki sieci LAN sterowane w pełni zdalnie.

Przewaga nad alternatywami

Co zatem jest źródłem przewagi sieci hybrydowej nad konkurencyjnymi rozwiązaniami technologicznymi? Przede wszystkim fakt, że pozwala czerpać korzyści jednocześnie z wykorzystywania istniejącej infrastruktury przedsiębiorstwa, jak i z chmury. Jako kolejną zaletę można wymienić szeroki wgląd w transmisję danych oraz wydajność. Większej kontroli nad działalnością instytucji sprzyja również automatyczna identyfikacja aplikacji i kategoryzowanie ich.

Według przewidywań analityków z amerykańskiej grupy Gartner, do 2019 nawet 30% przedsiębiorstw będzie wykorzystywało tego typu technologię. Swoją opinię argumentują tym, że mocne strony sieci SD-WAN wydają się być dobrą odpowiedzią na potrzeby biznesowe naszej epoki.