Sieć Wi-Fi pod kontrolą

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w domach, firmach a nawet szkołach. Umożliwia łączenie się wielu urządzeń z internetem w tym samym czasie. Jednak czasami zdarza się, że występują problemy z połączeniem, które można rozwiązać w prosty sposób. Z zagadnieniem związanym z bezprzewodową łącznością wiąże się także temat bezpieczeństwa. Czy korzystanie z tego typu sieci jest bezpieczne?

routerProblemy ze słabym zasięgiem oraz nawiązaniem połączenia z siecią mogą mieć dwojakie podłoże. Po pierwsze, sytuacja może być spowodowana przez zakłócenia wynikające z dużej liczby pracujących w pobliżu sieci. Często problem ten jest łatwy do wyeliminowania – wystarczy sprawdzić liczbę działających w pobliżu sieci (np. za pomocą darmowej aplikacji na androida WiFi Analyzer). Po sprawdzeniu kanałów, na których działają pobliskie sieci, można zdecydować o przełączeniu na kanał mniej obciążony. Jeżeli router oraz urządzenia działające w sieci obsługują transmisję w paśmie 5 GHz, warto się na nie przełączyć. Rozwiązanie takie pozwali na bezkonfliktowe działanie sieci na 19 kanałach.

Drugim powodem trudności z nawiązaniem połączenia z bezprzewodową siecią jest zbyt duża odległość od routera. Przy instalacji routera trzeba pamiętać o tym, że fale radiowe mają ograniczony zasięg. Przeszkody stojące na drodze sygnału takie jak ściany, drzwi lub meble skutecznie tłumią nadawany sygnał. Dodatkowo sygnał może być osłabiony za sprawą urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, takie jak kuchenki mikrofalowe czy zdalnie sterowane zabawki. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest umieszczenie transmitera w centralnym punkcie mieszkania czy też biura. Dobrym rozwiązaniem są tutaj także wzmacniacze sygnału. Pozwalają na zwiększenie zasięgu sieci nawet o 50%.

Dziś kabel RJ-45 jest rzadko spotykanym i wykorzystywanym do łączenia z internetem. Obowiązki te przejęły bezprzewodowe sieci Wi-Fi, których zaletą jest możliwość obsługiwania kilku urządzeń jednocześnie. Jednak w przypadku sieci bezprzewodowej pojawiły się zagrożenia, które w przypadku tradycyjnego kabla nie występowały. Mowa o włamaniach do sieci, które mogą narazić właściciela routera na dotkliwe straty. Aby tego uniknąć, warto wziąć pod uwagę parę wskazówek.

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas konfiguracji połączenia internetowego, jest algorytm szyfrowania transmisji. Obecnie najskuteczniejszym z nich jest WPA2. Jest on uznawany za bezpieczny i bardzo trudny do złamania przez osoby niepowołane. Można dzięki niemu używać haseł do 63 znaków, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Zaskakującym jest fakt, że wciąż nie wszyscy używają algorytmu WPA2.

wifirouterWarto przyjrzeć się hasłu dostępu, które zabezpiecza sieć Wi-Fi. Niestety często stanowi słaby punkt, który nie spełnia swojej funkcji. Przede wszystkim powinno się zmienić hasło producenta, które potrzebne jest właściwie tylko do konfiguracji. Mocne hasło powinno składać się z kilkunastu znaków, wśród których występują małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Zapamiętanie takiego hasła to nie lada wyzwanie, dlatego warto skorzystać z pomocy programu, tzw. menedżera haseł, które przejmie odpowiedzialność za zapamiętanie kodu.

Będąc użytkownikiem takich urządzeń jak smartfon lub tablet, warto mieć na uwadze, że istnieją otwarte sieci, z których korzystanie może przysporzyć wiele problemów. Cyberprzestępcy potrafią skonfigurować sieć, której nazwa nie będzie budziła wątpliwości. Warto w związku z tym wyłączyć możliwość automatycznego logowania do otwartych sieci publicznych i zwracać uwagę na ich wiarygodność. Nie powinno się także dokonywać operacji finansowych z wykorzystaniem niezabezpieczonych sieci.

Sieć Wi-Fi dostarcza wielu udogodnień, których nie były w stanie zapewnić tradycyjne połączenia z wykorzystaniem kabla. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń, które wiążą się z wykorzystaniem sieci bezprzewodowych. Przestrzeganie podstawowych zasad z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy w sieci.