Skuteczne zarządzanie cyberbezpieczeństwem

Funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw jest w dużej mierze oparte na technologii – ta wprowadza wiele udogodnień usprawniających pracę firm, toteż ich właściciele chętnie korzystają z nowatorskich rozwiązań takich jak chmura danych, Internet rzeczy, aplikacje czy zdalna współpraca. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą technologia podatna na cyberataki. Co zrobić, by uchronić się przed ewentualnymi stratami? Odpowiedź jest prosta: właściwie zarządzać cyberprzestrzenią.

Ochrona chmury

Wielokrotnie pisaliśmy o zaletach chmury – niezależnie od tego, czy ma się na myśli rozwiązania hybrydowe czy całościowe należy uważać na potencjalne ataki hakerskie. Biorąc pod uwagę, że dane firmy leżą całkowicie lub częściowo na serwerach zewnętrznych, powinno się skorzystać z usług oferowanych przez firmy technologiczne wspierające zabezpieczenie procesu przenoszenia informacji do chmury. Wprowadzające politykę bezpieczeństwa systemy Cloud Access Security Broker szyfrują dane, dając jednocześnie zespołowi IT możliwość całkowitej kontroli dostępu. Warto też tworzyć dodatkowe zapory i używać tych samych mechanizmów weryfikacji tożsamości i dostępu w infrastrukturze oraz hybrydzie.

Internet of things

Internet rzeczy szturmem zdobywa zwolenników dążących do tego, by nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także prowadzenie własnej działalności było wygodniejsze. Niestety ze względu na stosunkową “świeżość” tych technologii w ich zabezpieczeniach kryją się luki, które stanowią znaczne ułatwienie dla ataków hakerskich. Zaledwie kilka ruchów myszką wystarczy, by znacząco sparaliżować pracę przedsiębiorstwa, dlatego jeśli już ktoś decyduje się na korzystanie ze smart-urządzeń, powinien mieć całkowitą pewność, że są one bezpieczne.

Bezpieczeństwo aplikacji internetowych

Z upublicznionego w minionym roku raportu Verizon Data Breach Investigations Report wynika, że aż 82% włamań w branży usług finansowych było konsekwencją ataku na aplikacje. Ze względu na to, że współczesne firmy posiadają ich nawet tysiące, warto zadbać o właściwe zabezpieczenie owych narzędzi pracy. Po pierwsze każde z nich powinno się zabezpieczyć zaporami aplikacyjnymi. Należy też zadbać o zredukowanie informacji przechowywanych w bazach danych do minimum, a samym aplikacjom uniemożliwić bezpośredni dostęp do tych informacji. Wreszcie warto na bieżąco oceniać wykorzystywane narzędzia i usuwać te, które zawierają “słabe ogniwa” w postaci luk w zabezpieczeniach. Takie kompleksowe działania są niezbędne w prowadzeniu dobrze zorganizowanego i bezpiecznego przedsiębiorstwa.

Praca zdalna pod ochroną

Pozwalanie pracownikom na zdalne wykonywanie swoich zawodowych obowiązków jest standardem obowiązującym niemal w każdym przedsiębiorstwie. Niewiele osób zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem informacji, do których mają dostęp osoby pracujące na swoich prywatnych, niekoniecznie właściwie zabezpieczonych komputerach. By zapobiec potencjalnym atakom, należy wdrożyć zabezpieczenia chroniące dane niezależnie od tego, gdzie znajdują się pracownicy. Ponadto warto rozbudować infrastrukturę zapór sieciowych i uświadamiać pracowników w zakresie potencjalnych niebezpieczeństw (phishing, typosquatting, socjotechnika).

Prowadzenie biznesu powinno być odpowiedzialne. Tylko taka postawa pozwoli na powiększanie zysków i nie doprowadzi do ataków hakerskich, które mogą przyczynić się do wielkich strat finansowych. Rozwój technologii jest dużym ułatwieniem, lecz wiąże się także z niebezpieczeństwami – warto im zapobiegać poprzez wdrożenie odpowiednich rozwiązań, których wprowadzenie da przedsiębiorcom maksymalne poczucie bezpieczeństwa.