Sposoby zabezpieczania sieci

Hakerzy nie próżnują – cały czas powstają nowe sposoby, które miałyby umożliwić dostęp do danych ofiary. Mowa tutaj chociażby o DoS’ie, spamie, phishingu czy zwykłej kradzieży. Sposobów na tego typu ataki jest wiele, jednak trzeba pamiętać, że nie brakuje również możliwości ochrony przed nimi.

Oprogramowanie antywirusowe i firewall

FirewallTo punkt, który został już wielokrotnie poruszony, warto jednak o nim przypominać – jest kluczowym jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci. Takie rozwiązanie powinno funkcjonować na każdym komputerze. O ile w przypadku sieci domowych dobrze swoją rolę spełnia darmowe oprogramowanie antywirusowe dostępne w internecie, o tyle w przypadku firm warto zainwestować w bardziej profesjonalną ochronę. Po wybraniu odpowiedniego dostawcy oprogramowania, należy pamiętać o stałym aktualizowaniu i odnawianiu ochrony. Ważne będą też regularne skany komputera.

Ustawienie odpowiedniego hasła dostępu do sieci

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Imię siostry lub data urodzin to nadal często stosowane hasła, choć niezwykle łatwe do odgadnięcia czy złamania. Aby móc mówić o bezpiecznym haśle, musi mieć przynajmniej 8 znaków. Znaki te powinny być wybrane z jak największego zbioru, a więc najlepsze będzie połączenie cyfr, znaków specjalnych, małych i dużych liter. Hasło nie powinno się opierać na danych bezpośrednio dotyczących użytkowników sieci. Nawet przy zastosowaniu wszystkich tych środków bezpieczeństwa, dobrze będzie zmienić je co jakiś czas.

Uwaga na zachowanie swoje oraz innych użytkowników sieci

Czynnik ludzki ma często pośredni wpływ na dostęp niepowołanych osób do sieci. Instalacja wirusa pochodzącego z poczty czy strony internetowej, to częsta przyczyna naruszenia bezpieczeństwa sieci. Warto w związku z tym świadomie i bezpiecznie korzystać z internetu, aby nie dopuścić do udostępnienia haseł i danych.

Redukcja zakresu sygnału bezprzewodowego

Zakres sygnałuTo prosty i dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa sieci. Maksymalne skrócenie zakresu sygnału sprawi, że możliwość dostępu do siebie będą posiadać jedynie osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu nadajnika.

Fizyczne zabezpieczenie

Urządzenia mobilne czy też laptopy w łatwy sposób mogą zostać zgubione lub skradzione. W znaczącym stopniu zwiększa to zatem ryzyko uzyskania dostępu do danych przez niewłaściwe osoby. Mając na uwadze tego typu zagrożenie, warto zainwestować w odpowiednie technologie i oprogramowanie antykradzieżowe.

Internet to źródło nieskończonych możliwości, ale również wielu zagrożeń. Można je spotkać na każdym kroku, a jednymi z największych są właśnie te związane z niewłaściwym zabezpieczeniem sieci. Warto mieć to na uwadze, by móc w pełni korzystać z jej funkcjonalności.