Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie

Moda na mobilność nie traci na aktualności. Przenośnie urządzenia stają się coraz bardziej popularne, również w firmach króluje trend korzystania z urządzeń prywatnych, tzw. BYOD (ang. bring your own device). Dlatego też często widok pracownika rozpoczynającego dzień pracy od użycia smartfona czy tableta spotyka się z akceptacją.

MDMO ile w małych firmach, gdzie wszyscy się znają, problem z kontrolą danych i urządzeń nie stanowi problemu, o tyle w wielkich przedsiębiorstwach i liczących setki zatrudnionych korporacjach wprowadzenie odpowiedniego systemu odpowiedzialnego za monitorowanie zasobów jest konieczne. Tym bardziej, że pracownicy wykorzystując prywatne urządzenia, posiadają za ich pośrednictwem także dostęp do firmowych zasobów. To wymaga właściwego zabezpieczenia urządzeń, w tym danych oraz ostrzeżenie pracowników przed możliwymi zagrożeniami, które mogą napotkać.

W ostatnich miesiącach za granicą pojawiło się hasło EMM (ang. enterprise mobility management) oznaczające kierowanie całą mobilnością firmy. Znany w polskich rozwiązaniach IT skrót MDM (ang. mobile device management) jest częścią tego szerszego zjawiska i odnosi się do zarządzania urządzeniami przenośnymi. Prócz MDM, na EMM składają się również MAM (ang. mobile application management), czyli rozwiązania w zakresie software’u (aplikacje, programy); mobile identity, które wiąże się z praktycznym zapewnieniem bezpieczeństwa danych; a także MCM (ang. mobile content management) oznaczające udostępnianie zasobów firmy na urządzeniach przenośnych.

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie, czyli MDM, jest dziś ważną częścią rynku IT. Dostawcy oprogramowania prześcigają się w proponowaniu rozwiązań mających zwiększyć kontrolę nad tabletami i smartfonami firmowymi w przedsiębiorstwach. Systemy MDM mają kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim pozwalają administrować bezprzewodowo urządzeniami mobilnymi – dział IT zajmuje się konfiguracją sprzętu i ochroną danych, a pracownik musi zadbać jedynie o dobre połączenie z siecią. Narzędzia MDM pozwalają również na monitorowanie pracy urządzeń mobilnych i przygotowywanie regularnych raportów, co umożliwia optymalizację systemu i systematyczne dostosowywanie aplikacji do wymagań firmy. W większych firmach za pomocą narzędzi MDM można stworzyć specjalną stronę z podstawowymi informacjami na temat obsługi urządzeń mobilnych i programów, co znacząco zmniejszy liczbę obowiązków działu informatycznego.

Urządzenia mobilneIstnieje wiele dostawców systemów MDM. Od tych najbardziej znanych, jak AirWatch, IBM czy MobileIron, po marki niszowe (Globo, Landesk) firmy specjalizujące się w rozwiązaniach IT proponują ogromną ilość możliwości w zakresie zarządzania urządzeniami mobilnymi. W większych przedsiębiorstwach MDM często przestaje być po prostu dodatkiem usprawniającym działanie tabletów, ale staje się koniecznym warunkiem efektywnego działania firmy.

Jak w szerokiej ofercie dostawców MDM wybrać rozwiązanie odpowiadające wymaganiom korporacji? Warto rzecz dogłębnie zanalizować, biorąc pod uwagę takie podstawowe kategorie jak bezpieczeństwo aplikacji, proces usuwania danych z urządzenia, wirtualizacja, wbudowane zabezpieczenia. Pod uwagę powinno się także wziąć wyznaczniki, które pozwolą ocenić przydatność systemu dla firmy. Każda jednak jest inna i wymaga osobnych rozwiązań.

Jeśli poszukujesz optymalnego rozwiązania z zakresu zarządzania urządzeniami mobilnymi w firmie, skontaktuj się z nami.